Michal Burdikov - Kreativní portrét s RGB světly

02.06.2021

Japonská ulička a nádherná žena v záři neonových světel. Náš FOMEI Photographer Michal Burdikov pro vás připravil článek o tvorbě takové fotografie od vyfocení po retuš a my doufáme, že se vám bude líbit.

Jak nasvítit portrét před kreativní postprodukcí

Pokud jste někdy chtěli, nebo rozmýšlíte o tom, že byste mohli svoji vyfocenou studiovou fotografii přidat do libovolného pozadí, tak čtete správně. Nejlepší je však u tohoto procesu přemýšlet trochu jinak. Při tvorbě různých kreativních fotografií si nejdříve před focením musíte dobře promyslet, jak bude výstup vypadat. Nejlépe si svou myšlenku načrtnout na papír – v případě že moc neumíte kreslit, stejně jako já, tak si zkuste udělat ‘‘náčrt‘‘ ve Photoshopu nebo jakémkoli vektorovém editoru.

Jakmile máte myšlenku, tak už je z části vyhráno. Jak můžete vidět na výsledné fotografii, tak se mi v hlavě už dlouho honila myšlenka, že bych mohl vytvořit něco s japonskou tématikou. Mám rád kontrastní barvy, neony, street fotografie a zrovna se mi na profil hodila růžovo-modrá fotografie. Všechny tyto myšlenky jsem si sjednotil a začal hledat různé japonské uličky, neony apod. Našel jsem pár skvělých uliček na Pinterestu, super pouliční neony na Googlu a postupně jsem si skládal své ‘‘pozadí‘‘.

Dalším krokem bylo samotné focení

Věděl jsem, že potřebuji do tmavší uličky, která je v tmavých tónech růžové a modré, nafotit barevně podobnou tmavou fotografii. Ve studiu jsem tedy volil černé pozadí a pouze 2 hlavní světla, která osvětlovala modelku ze stran. Na počítači jsem si promítal pozadí abych věděl, kam modelku v postprodukci umístit a jak jí nasvítit.

Svítil jsem si pomocí FOMEI LED MINI RGB 12, kde jsem si nastavil 1. světlo na růžovou a 2. na modrou. Výsledkem tedy byla tmavá fotografie, která byla osvícena pouze těmito 2 světly.
Postprodukce

Po focení jsem si sedl za počítač a začal postavu postupně ořezávat. Pozadí jsem si rozmazal a nastavoval si perspektivu, která je také důležitá. Po pár hodinách jsem měl fotografii upravenou a byl jsem za ní neskutečně rád, protože jsem se alespoň na pár hodin ocitl v neonové uličce uprostřed Tokia.

Na závěr

Rád bych zmínil pár věcí, na které si při vytváření takové kreativní fotografie dát pozor:

  • Nejdříve se zamyslete, jak by měla fotografie vypadat na konci procesu.
  • Najděte si fotografii, kterou byste měli rádi v pozadí.
  • Nastavte si fotoaparát co nejlépe umíte, abyste si co nejvíce ušetřili čas při postprodukci.
  • Při samotném focení se dívejte na perspektivu a sledujte světla podle vybraného pozadí.
  • Jakmile fotografii budete upravovat, snažte se pomocí barevných křivek, které nabízí Photoshop, co nejvíce sladit kontrast a barevné tóny s pozadím.

Doufám, že jste se z tohoto článku dozvěděli něco nového. Kdybyste tento postup zkoušeli, klidně mi dejte vědět nebo mě označte na svých kreativních výtvorech. Rád se na ně podívám!