Michal Burdikov - Kreativní portrét s RGB světly

02.06.2021

Japonská ulička a nádherná žena v záři neonových světel. Náš FOMEI Photographer Michal Burdikov pro vás připravil článek o tvorbě takové fotografie od vyfocení po retuš a my doufáme, že se vám bude líbit.

Jak nasvítit portrét před kreativní postprodukcí

Pokud jste někdy chtěli, nebo rozmýšlíte o tom, že byste mohli svoji vyfocenou studiovou fotografii přidat do libovolného pozadí, tak čtete správně. Nejlepší je však u tohoto procesu přemýšlet trochu jinak. Při tvorbě různých kreativních fotografií si nejdříve před focením musíte dobře promyslet, jak bude výstup vypadat. Nejlépe si svou myšlenku načrtnout na papír – v případě že moc neumíte kreslit, stejně jako já, tak si zkuste udělat ‘‘náčrt‘‘ ve Photoshopu nebo jakémkoli vektorovém editoru.

Jakmile máte myšlenku, tak už je z části vyhráno. Jak můžete vidět na výsledné fotografii, tak se mi v hlavě už dlouho honila myšlenka, že bych mohl vytvořit něco s japonskou tématikou. Mám rád kontrastní barvy, neony, street fotografie a zrovna se mi na profil hodila růžovo-modrá fotografie. Všechny tyto myšlenky jsem si sjednotil a začal hledat různé japonské uličky, neony apod. Našel jsem pár skvělých uliček na Pinterestu, super pouliční neony na Googlu a postupně jsem si skládal své ‘‘pozadí‘‘.

Dalším krokem bylo samotné focení

Věděl jsem, že potřebuji do tmavší uličky, která je v tmavých tónech růžové a modré, nafotit barevně podobnou tmavou fotografii. Ve studiu jsem tedy volil černé pozadí a pouze 2 hlavní světla, která osvětlovala modelku ze stran. Na počítači jsem si promítal pozadí abych věděl, kam modelku v postprodukci umístit a jak jí nasvítit.

Svítil jsem si pomocí FOMEI LED MINI RGB 12, kde jsem si nastavil 1. světlo na růžovou a 2. na modrou. Výsledkem tedy byla tmavá fotografie, která byla osvícena pouze těmito 2 světly.
Postprodukce

Po focení jsem si sedl za počítač a začal postavu postupně ořezávat. Pozadí jsem si rozmazal a nastavoval si perspektivu, která je také důležitá. Po pár hodinách jsem měl fotografii upravenou a byl jsem za ní neskutečně rád, protože jsem se alespoň na pár hodin ocitl v neonové uličce uprostřed Tokia.

Na závěr

Rád bych zmínil pár věcí, na které si při vytváření takové kreativní fotografie dát pozor:

  • Nejdříve se zamyslete, jak by měla fotografie vypadat na konci procesu.
  • Najděte si fotografii, kterou byste měli rádi v pozadí.
  • Nastavte si fotoaparát co nejlépe umíte, abyste si co nejvíce ušetřili čas při postprodukci.
  • Při samotném focení se dívejte na perspektivu a sledujte světla podle vybraného pozadí.
  • Jakmile fotografii budete upravovat, snažte se pomocí barevných křivek, které nabízí Photoshop, co nejvíce sladit kontrast a barevné tóny s pozadím.

Doufám, že jste se z tohoto článku dozvěděli něco nového. Kdybyste tento postup zkoušeli, klidně mi dejte vědět nebo mě označte na svých kreativních výtvorech. Rád se na ně podívám!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich používáním.