Osobnosti české fotografie 2021

11.04.2022

Asociace profesionálních fotografů ČR udělila již podevatenácté prestižní ocenění Osobnost české fotografie. Jedenáctičlenná porota pod předsednictvím Zdeňka Lhotáka vybírala a po pečlivém studiu podkladů rozhodla o udělení cen. I přes ne úplně ideální situaci v důsledku celosvětové pandemie vznikla i v předešlém roce pozoruhodná řada knih, projektů, a dokonce i výstav. FOMEI se stala již tradičně partnerem kategorie Osobnost mladé české fotografie 2021 – do 30 let.

Osobnost české fotografie za rok 2021

Nositelem titulu Osobnost české fotografie za rok 2021 je Tomáš Pospěch. Byl nominován Prof. Vladimírem Birgusem, Milošem Ficem a Zdeňkem Lhotákem zejména za jeho podíl na publikaci Koudelkových Deníků a knize Nová Sedlice fotografií Pavla Vavrouška vydané v minulém roce.

Osobnost české fotografie 2021 – dlouhodobý přínos

Nositelem titulu Osobnost české fotografie 2021 – za dlouhodobý přínos fotografii je Karel Cudlín.

"Autor má za sebou bezpočet spoluprací s různými periodiky, vydavatelstvími a s televizí (nejen u nás, ale i v zahraničí). Vytvořil řadu cyklů – a také byl jedním z oficiálních fotografů Václava Havla. To vše si zaslouží pozornost, ale nejvíce si cením dlouhodobé konzistentnosti a opravdovosti Karlovy tvorby. Zaměřuje se na témata, která jsou podnětná, závažná, mnohdy jsou jeho snímky letmým dotykem okamžiku – a přesto tak výmluvná, drsně pravdivá či hřejivě lidská."

Jolana Havelková

Osobnost mladé české fotografie 2021 – do 30 let

Nositelem titulu Osobnost mladé české fotografie 2021 – do 30 let je Kateřina Sýsová.

"Na titul Osobnost české fotografie za rok 2021 – do 30 let nominuji Kateřinu Sýsovou (narozena 1993). Loni s úspěchem završila bakalářský stupeň Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě a zůstává též studentkou Ateliéru fotografie II a Teorie a dějin moderního a současného umění Vysoké školy uměleckoprůmyslové / UMPRUM. Je nositelkou ocenění 2. pořadím v kategorii Osobnost mladé české fotografie za rok 2020 – do 30 let. Fotografii se věnuje jak prakticky, tak teoreticky a kurátorsky. Její vlastní práce jsou inscenovanými obrazy, pro něž pózuje buď sama, nebo oslovuje přátele. Nezapřou smysl pro nadsázku a drobnokresebný detail. Dokladem může být nápaditost režií performancí pro její knihu Kukbuk, což je hravý průvodce českými zvyky spojenými se stolováním. Jakožto exponáty byly k vidění loni na jaře na výstavě Černá labuť. Fotograficky se Kateřina Sýsová podílela i na několikaleté přípravě knihy Aby po nás něco zůstalo (nakladatelství Práh, 2021). Přispěla rovněž k úspěchu Ateliéru fotografie II, který v rámci přehlídky Designblok 2021 obdržel Hlavní cenu za projekt Myslitelé."

doc. Mgr. Josef Moucha

V rámci dlouhodobé spolupráce s APF jsme se stali partnery druhého a třetího místa kategorie Osobnost mladé české fotografie 2021 – do 30 let. Oceněni byli:

2. místo Kristýna Vacková

  • Druhé místo v kategorii Osobnost do 30 let bylo odměněno archivačními papíry FOMEI pro inkoustový tisk v hodnotě 5.000,– Kč, a to konkrétně A3+ listy Archival Velvet 265, A3 listy Baryta MONO 290 a A4 listy Aquarella Art Matt 210. Výherkyně zároveň obdržela poukaz na tisk fotografií.

3. místo Jakub Pavlík

  • Třetí místo v kategorii Osobnost do 30 let bylo odměněno archivačními papíry FOMEI pro inkoustový tisk v hodnotě 3.000,–, a to konkrétně A3+ listy Archival Velvet 265 a A3 listy Baryta MONO 290. Výherce zároveň obdržel poukaz na tisk fotografií.

 

Gratulujeme všem vítězům a těšíme se, co přinese ročník nadcházející.


Článek byl zpracován na základě tiskové zprávy na webu www.asociacefotografu.com/cz.

Autorem všech fotografií je Ondřej Kalmán.