Recenze - Pozorovací monokulár FOMEI 23-70x70 LEADER SMC

25.05.2021

Před asi dvěma roky jsem testoval dva pozorovací monokuláry českého výrobce FOMEI, modely 20-60x60 LEADER a 20-60x85 FOREMAN. Jsou to cenově dostupné pozorovací přístroje a zejména větší FOREMAN mě opravdu překvapil. Ale přece jenom, je velký a pro nošení po honitbě trochu neskladný. Menší LEADER by byl fajn, ale měl jsem pocit, že tak trochu ztrácel dech nad asi 45x zvětšení-ostření bylo pomalé a problematické. Letos na IWA 2019 FOMEI představil nový pozorovací monokulár-model 23-70x70 LEADER. Již na výstavišti jsem si řekl, že bych ho rád vyzkoušel. A na sklonku léta jsem se dočkal.

Monokuláry FOMEI jsou sice za dobrou cenu, ale jsou to přístroje s plně skleněnými optickými členy, s hranoly z kvalitního, nízkodisperzního skla BaK4 a antireflexními povlaky na čočkách. Takže kreslí. Na druhou stranu, taky mají nějakou hmotnost. Sklo prostě lehké nebude.

Spotting Scope FOMEI LEADER 23-70x70 (A)

LEADER 23-70x70 má stejnou základní koncepci, jako jeho mladší bratr 20-60x60. Je to přímá konstrukce s šikmo nasazeným okulárem. Okulár je pevně spojený s tělem a v klidu je chráněn šroubovací čepičkou. Vnější povrch je pokryt zelenou a černou syntetickou pryží. Nastavování zvětšení se děje pomocí kroužku na kořeni okuláru, ostření je pomocí rýhovaného točítka na horní straně těla dalekohledu. Očnice má výsuvnou mušli, objektiv má výsuvnou clonu, která brání odleskům na čočkách při východu nebo západu slunce, když je slunce nízko nad obzorem.

Přibližně v těžišti je objímka s nožičkou a fotografickým závitem, kterou se dalekohled dá upevnit na stativ. Objímka se může vůči tělu pootočit, takže okulár může směřovat do strany. To je výhodné třeba na střelnici, kdy můžete mít dalekohled postavený na stativu vedle sebe a pro kontrolu zásahu pak stačí pootočit hlavu, nemusíte rušit zaujatou střeleckou polohu. a dalekohledy mohou být v objímce pootočeny tak, že okulár může směřovat šikmo do strany.

Součástí dodávky dalekohledu je i krytka na objektiv a polstrované pouzdro, které chrání dalekohled před poškozením. K pouzdru lze připnout nosný popruh a nosit tak dalekohled přes rameno.

Podobně jako jiné spektivy, i LEADERa lze vybavit adaptérem, který umožňuje připojit fotoaparáty - jednooké zrcadlovky Nikon, Canon nebo Sony. V takovém případě se bude chovat dalekohled jako teleobjektiv.

Praktická zkouška

Napřed jsem vyzkoušel chod ovládacích prvků. Mám ten pocit, že nový LEADER má o něco tužší ovládání ostření, než měl „šedesátkový“ LEADER před dvěma roky, ale neměl jsem pocit, že by to bylo na škodu věci. Spíš naopak, příliš lehký odpor malého LEADERu byl možná příčinou toho „ztrácení ostrosti“ při horní hranici zvětšení. Nový, sedmdesátkový LEADER je v tomhle směru výrazně lepší.

Odpor seřizování zvětšení byl také přiměřený, pokud si člověk monokulár stabilizuje třeba přiložením dlaně, pak změna zvětšení nijak výrazně nezmění jeho zamíření.

Klimatická zkouška

Teď už nastal čas na můj tradiční klimatický test. Je pravda, že už dávno se mi nestalo, aby u aspoň trochu slušné optiky došlo k průniku vlhkosti do přístroje, FOMEI za slušnou optiku považuji a deklaruje, že vnitřek monokuláru je plněný suchým dusíkem. Takže vzhůru do koupelny.

Napřed ale nechávám dalekohled pořádně na okenní římse sluníčkem nahřát. Teprve pak, když jsou všechny spáry pořádně teplem roztažené a uvolněné, jej zavěsím ve sprchovém koutě a důkladně se osprchuji. Voda odražená od mého těla mohla volně dopadat na povrch spektivu. Průnik vlhkosti dovnitř jsem nezaznamenal.

Podobně jako oba FOMEIe před dvěma roky i nový LEADER má hodně vodoodpudivý povrch-odražená voda se na jejich povrchu držela jen velice lehce a přenesení dalekohledu z koupelny pod fotoaparát pro dokumentaci provedeného testu nebylo jednoduché, stačil lehounký otřes a kapičky vody odpadly. To samé platilo o vodoodpudivých vrstvách na čočkách, které FOMEI zjevně umí udělat stejně dobře, jako výrobci optiky o třídu vyšší kategorie.

Po sprchovém testu jsem zabalil každý dalekohled do igelitového sáčku (aby mi nepřimrznul k mrazáku) a vložil je do mrazničky s teplotou asi -20 °C. Po vyjmutí byl pogumovaný povrch na omak subjektivně teplý, a ne, a ne se ojínit. Je to opět podobná zkušenost, jakou jsem udělal již před dvěma roky.

... a její výsledky?

Dalekohled si zachoval funkci ovládacích prvků, ačkoliv jako ostření, tak změna zvětšení lehce zatuhly. Také vysouvání očnice bylo funkční. Voda se ale zřejmě dostala někam mezi otočný kroužek, takže dalekohled nebylo možné pootočit. Bylo to tvrdošíjné zamrznutí a rychle odstranit problém přiložením ruky a ohřátím jejím teplem se mi nedařilo. Až po asi 10 minutách kroužek povolil. Při opakovaném zmrazení ale již tubus dalekohledu zůstal volný. Funkci si zachovalo vysouvání clony, i když k jejímu vysunutí bylo třeba použít větší sílu.

FOMEI 23-70x70 LEADER podle mě absolvoval simulované klimatické testy úspěšně, nedošlo k průniku vody do přístroje, ani k jeho zamlžení, přimrznutí otočného kroužku nepovažuji za kritické.

Testování optických vlastností

Nyní nadešel čas na testování optických vlastností. Použil jsem stejný způsob testování jako u binokulárních dalekohledů a jaký jsem použil i u předchozích spektivů, s využitím testovacího obrazce ISO 12233.

LEADER při základním 20x zvětšení dával jasný, dobře čitelný a kontrastní obraz. S rostoucím zvětšením bylo sice občas nutné doladit zaostření, ale ostření bylo i při velkých zvětšeních jisté. S rostoucím zvětšením se obraz jako by lehce barevně zplošťoval, barvy jako by lehce bledly. Přesto obraz umožňoval dobré čtení srnčí zvěře až daleko za 300 metrů.

Při horní hranici zvětšení lze najít na okraji zorného pole lehkou poduškovou vadu, člověk si ji uvědomí při přejíždění dalekohledem po krajině, kdy si uvědomíte, že okraje obrazu přejíždí po krajině „nějak jinak“. Ale podstatně rušivé to není.

Jako u většiny spektivů, i s FOMEIem jsem napřed začal seznamovat pozorováním polodivokého parku před naším domem. Občas tam vídám zajíce, občas bažanty. A pejskařů, běžců a in line bruslařů nepočítaně. Již od prvního okamžiku jsem si uvědomil, že nový, 70mm LEADER nabízí podstatně lepší možnosti než jeho menší bratr. Zejména posunem k většímu skutečně využitelnému zvětšení, kdy s přiměřeným komfortem lze s použitím stativu jít až na sedmdesátinásobné maximum.

Na střelnici i venku

Seznamování pokračovalo na střelnici na Placech, kde jsem si pomocí FOMEI 23-70x70 LEADER výrazně zpříjemnil bádání nad balistikou kulovnic v rážích 30-06 Springfield a 7,62x39, a to na vzdálenosti od 30 do 300 metrů. Přitom se nejednalo o meze dalekohledu, malá rezerva při hledání zásahů na papíře ještě byla. Při střelbě na gongy se daly sledovat kondenzační sledy za zádí střely až do 400 metrů, pokud bylo dostatečně kontrastní pozadí a dobré světlo a počasí.

Myslím, že pro běžné účely se FOMEI 23-70x70 LEADER začíná blížit velkému spektivu FOMEI 20-60x85 Foreman a možná že by snesl nějaké porovnání se spektivy o třídu vyššími, například s Meoptou MeoStar S2.

Zkoumání pokračovalo při potulkách honitbou a na čekané. Zjistil jsem, že s LEADERem jsem schopen šoulat, že jeho hmotnost není taková, aby mě nějak omezovala. Svým velkým zvětšením se stal nástrojem, který mi citelně rozšířil prostor aktivního lovu.

Současně jsem hledal správný režim práce se spektivem. Tady je mít na paměti jedno-zvětšení samo neznamená, že jste získali víc optických informací. Praxe s testováním dalekohledů mě přivedla k empirickému názoru, že pokud mám jedním okem nasbírat stejné množství informací jako dvěma očima, pak potřebuji dvakrát tak velké zvětšení. Aby pozorovací monokulár byl skutečně přínosem pro přečtení (tedy spolehlivé určení) lovené zvěře, pak by měl mít aspoň dvakrát tak veliké zvětšení než binokulár. Pokud mám binokulár s 10x zvětšením, pak monokulár by měl mít aspoň 20x zvětšení, aby mi poskytl stejné nebo větší množství informací.

Spektiv a stativ

Pokud chci seriózně pracovat se spektivem na horní hranici zvětšení, pak to chce jej o něco opřít, ideálně jej mít na nějakém stativu. Stativ by měl mít přiměřenou tuhost, na druhou stranu, pokud se naučíte do spektivu hledět, aniž byste se ho dotýkali, nemusí se nutně jednat o nějak nákladnou a těžkou záležitost.

Výhodou je, pokud použijete stativ s kulovou hlavicí a rychloupínací destičkou, ale nutnost to ani zdaleka není. Používám se spektivem plastový stativ z výprodeje jednoho z velkých maloobchodních řetězců a myslím, že to nebyla špatná volba.

Ale fungovat se dá i bez stativu. Pokud si opřu spektiv o pevný kmen stromu, zjistil jsem, že dnes udržím i zvětšení větší než 45x. Pokud si jej opřu o volnou tyč, udržím 40x zvětšení. Pokud si jej opřu o batoh nebo položím na nějakou pevnou plochu (např. kapotu auta s vypnutým motorem), udržím až 60x zvětšení. To už je opravdu velká pomoc. Tak vysoké zvětšení se mi dařilo udržet v určitých pozicích i na posedu, pokud jsem měl možnost dobře „zašprajcovat“ sebe i dalekohled.

Pokud spektiv položím na dvojtyčky, je opření svou kvalitou velmi blízké stativu. Dalekohled na rozdíl od zbraně není třeba podkládat, pohled okem nemá zpětný ráz.

Při práci se spektivem si navykněte napřed pozorovat na malém zvětšení, při dolní hranici. Tady máte velké zorné pole a také obraz není tak citlivý na přesné doostření. Postupně přidávejte na zvětšení a průběžně doostřujte. Čím větší je zvětšení, tím pomaleji měňte směr dalekohledu. tím pomaleji přejíždějte po krajině, jinak se ztratíte. Pokud pozorujete větší skupinu zvěře, přidávejte zvětšení jen pomalu, je snadná záměna pozorovaného kusu zvěře. Práce se spektivem bez stativu se musí cvičit, jinak vám bude na vztek.

Konstrukce

Pochvaluji si obal na spektiv, je šikovně udělaný, chrání spektiv před prachem a omezuje riziko nechtěného klepnutí o strom nebo konstrukci posedu a má i poutka na popruh, takže můžete nosit spektiv pověšený přes rameno nebo přes krk či přes záda. Pokud chcete dalekohled používat při šoulání a vůbec na lovu, počítejte s tím, že některé kryty jsou uzavřeny zipem nebo suchým zipem a že ty bezhlučně neotevřete. Je třeba si spektiv připravit předem, včas, ne až tváří v tvář zvěři. Výrobce se poučil a krytka okuláru je dnes šroubovací, nemá tendenci odpadnout a ztratit se, ale její závit má malé stoupání, její sejmutí chvilku trvá.

Shrnutí

Pojďme nyní shrnout vše zjištěné. Na jednu stranu je FOMEI 23-70x70 LEADER SMC pořád jen spektiv střední nebo lepší střední třídy. Umožňuje ale spolehlivou a příjemnou práci se zvěří, se srnčí až přes 300 metrů, u daňčí až ke 500 metrů (ověřeno laserovým dálkoměrem). Na střelnici čtete bez problémů malorážkové nástřelky na 200 metrů, zásahy z kulovnice na 300 metrů.

Obraz není tak dokonalý jako u velkých značek (Swarovski ATX a STX, Zeiss Harpia a Gavia, ale i naše Meopta MeoStar S2), ale je pro lovecké i sportovně střelecké aplikace dostatečně dobrý a lze efektivně využívat i maximální zvětšení.

Hmotnost a rozměry nejsou neomezující ani pro šoulajícího lovce. V porovnání s velkým FOMEI 20-60x85 FOREMAN máte kompaktnější pomůcku, menší a lehčí. Pokud LEADER 23-70x70 posadíte i na jednoduchý stativ, máte optickou pomůcku překvapivé výkonnosti.

Pokud z nějakého důvodu netrváte na opravdu absolutní kvalitě obrazu, pak LEADER 23-70x70 je pozorovacím dalekohledem, který nabízí vynikající poměr výkon ku ceně (ta je pod 10 000 Kč).

Je jedno, zda jste myslivci nebo sportovní střelci, LEADER vám otevírá nové možnosti a příležitosti. Sám jsem uvažoval o nějakém spektivu již notnou dobu a svody nového FOMEI 23-70x70 LEADER SMC byly natolik velké, že jsem ho nakonec namísto vrácení odkoupil.

Ing. Martin HELEBRANT


Zpracováno na základě recenze v časopise Myslivost , vydání 11/2019. 
Související produkty
FOMEI 23-70x70 LEADER (A), Spotting Scope

Monokulární pozorovací dalekohled s úhlovým okuláremplněný suchým dusíkem. Voděodolný, prachuvzdorný, odolný proti orosení. Pogumované tělo, celoskleněná optika, čočky s SMC, hranol BaK4.

Záruka 5 let
Kód: OY2726
10 890 Kč
9 000 Kč bez DPH
Skladem
FOMEI 23-70x70 LEADER (S), Spotting scope

Monokulární pozorovací dalekohled s přímým okuláremplněný suchým dusíkem. Voděodolný, prachuvzdorný, odolný proti orosení. Pogumované tělo, celoskleněná optika, čočky s SMC, hranol BaK4.

Záruka 5 let
Kód: OY2727
10 890 Kč
9 000 Kč bez DPH
Skladem