Recenze pozorovacího monokuláru FOMEI 20-60x80 FOREMAN ED

25.08.2021

Vybral jsem si pro test model FOMEI 20-60x80 FOREMAN. První dojem byl velký. Černá kartonová krabice je neutrální, v ní byl v bublinkové fólii vlastní monokulár. Když si člověk zvykl na „pozorovák“ s objektivem 70 mm, tak ta osmdesátka je najednou taková velká, i když ji vybalíte z „bublinek“. Dojem velikosti možná umocnila i skutečnost, že jsem tentokrát k testu zvolil provedení s přímým okulárem.

Úvodem

Jsem myslivec vyrostlý v honitbě okresu Plzeň-sever na západní hranici křivoklátských lesů a po dlouhá léta jsem považoval pozorovací monokulár o velkém zvětšení za cosi zbytečného, co patří do batohu alpského „jégra“ či „hadáse“ z maďarské pusty, nebo alespoň „polovníka“ z Tater. V naší smíšené honitbě mi stačil klasický binokulár.

Přelom u mě nastal někdy kolem roku 2010, kdy jsem pochopil, jak úžasnou pomůckou může být pozorovací monokulár třeba při podzimním průběrném odstřelu holé. Ale i při hledání průběrné odstřelové trofejové zvěře. Tehdy jsem zahořel hříšnou touhu opatřit si nějaký dobrý „pozorovák“, něco jako Swarovski ATX nebo STX, ideálně s objektivem 85 mm či Zeiss Victory Harpia (zase s 85 mm objektivem). Nebo „aspoň tu Meoptu“ S82 – nebijte mě za ty uvozovky, mám Meoptu a její optiku moc rád a s S82 jsem při testování strávil spoustu skvělých okamžiků. To jen my Češi máme tendenci tak trochu pohrdat tím, co máme doma. Všechny tři právě zmíněné „pozorováky“ jsou bomba, pecka, paráda. Ale ta cena! Já vím, že každý hřích něco stojí, ale zde jmenované jsou špička nejenom opticky, ale i cenou. A to je pro většinu z nás, obyčejných myslivců, zlé.

Před pár lety, když FOMEI vyšla se svojí řadou pozorovacích monokulárů LEADER 20-60x60 a LEADER 23-70x70 (test jsme otiskli v Myslivosti 7/2017, str. 38) a ten větší mi sedl natolik, že jsem ho odmítl vrátit, zaplatil ho a nechal. Od té doby jej používám jak při lovech, tak na střelnici. A je to moc dobrá volba. Pak FOMEI přišel s novými monokuláry FOREMAN, které mají objektivy zvětšení 20-60 a objektivy 80 nebo 85 mm. Byl jsem přirozeně zvědavý na to, jak „můj milý LEADER“ dopadne v porovnání s FOREMANEM, protože nový FOREMAN má optické komponenty z ED skla, tedy zase o krok blíž k dokonalosti.

První seznámení

Rozměry jsou: délka 41 cm, výška 13,5 cm, šířka 9,5 cm. Hmotnost nepatrně přesahuje 1,5 kg. Povrch je matně černý, potažený měkkým, pryži podobným plastem. Objektiv o průměru 80 mm kryje výsuvná sluneční clona, okulár je osazený výsuvnou očnicí („mušlí“). Okulár nabízí zvětšení od 20x do 60x. Okulár je snadno snímatelný šroubovým spojem, takže je možné, že stejně jako někteří další výrobci optických přístrojů i FOMEI časem nabídne alternativní okulár s jiným rozsahem zvětšení. Zatím to ale ani neohlásil, je to jen moje spekulace.

Ostří se dvěma souosými točítky na horní straně těla monokuláru, větší točítko (více dozadu posunuté) je určeno pro hrubé ostření, menší točítko je určené pro jemné doostření. Uprostřed tubusu je kroužek s aretačním šroubkem, na kroužku je podstavec s fotografickým závitem, umožňující připevnění monokuláru na stativ. Na okuláru i objektivu jsou pryžové krytky. Krytka na objektivu drží na sluneční cloně pomocí pružného kroužku. Krytka na okuláru má podobu malé mističky ze syntetické pryže, na okuláru drží prostě třením.

K monokuláru výrobce dodává ochranné pouzdro ze zelené kordury. Na přístroji sedí příjemně spolehlivě, všechny ovládací prvky přístroje jsou dobře přístupné, čepičky na objektivu a okuláru jsou připevněny suchým zipem, okulár chrání ještě černý rukávek z černé měkčí tkaniny, uzavíraný šňůrkou a odpruženou svorkou. Na ochranný obal je možné připnout jednoduchý nosný popruh.

Klimatický test

Seznámení jsem začal jako vždycky tím nejjednodušším – klimatickým testem. Tady napřed nechávám spektiv důkladně nahřát na sluníčku na okenní římse, aby se roztáhly všechny případné spáry v přístroji. Následně vezmu přístroj do koupelny, zavěsím jej na poličku do sprchového koutu a sám se osprchuji, tak aby na přístroj mohla dopadat volně voda, odražená od mého těla. Pohledem zkontroluji, zda nedošlo k průniku vody dovnitř přístroje. Následně přemístím přístroj do chladničky, kde je teplota asi 5° Celsia. Pokud by dovnitř pronikla nějaká vodní pára, projevila by se po zchlazení zamlžením zorného pole. V případě FOMEI 20-60x80 FOREMAN pole zůstalo čisté a já jsem mohl s klidným svědomím monokulár zabalit do igelitového sáčku a přemístit ho do mrazáku do -18 °C.

Zde si pobyl více než půl hodiny, aby měl mráz čas důkladně prostoupit celým přístrojem. První po vyjmutí z mrazáku, ještě, než se stihne zamlžit vnější povrch čoček objektivu a okuláru, je kontrola, zda se uvnitř přístroje neudělala námraza. Pak už mohu zkoumat zachování funkce ovládacích prvků. Námrazu jsem neobjevil, seřizování zvětšení zatuhlo (zejména v oblasti 40x zvětšení bylo točítko hodně zatuhlé), ale zůstalo funkční, stejně jako obě točítka ostření. Přimrzla sluneční clona, která se nedala vysunout a bylo nutné ji přiložením dlaně napřed rozehřát. Tedy, ona by asi s použitím větší síly vysunout šla, ale nechtěl jsem riskovat poškození přístroje.

Poučení je prosté – používejte ochranný obal. Ochrání přístroj jak před deštěm, tak před prachem a vůbec nepřízní počasí. Obecně se domnívám, že FOREMAN má na svém povrchu lepší materiál, než má LEADER – povrch je méně smáčivý a na pohmat o něco „teplejší“.

Test optických vlastností

Optické vlastnosti jsem porovnával s mým monokulárem FOMEI 23-70x70 LEADER, který jsem se rozhodl i nadále používat jako etalon. Svého LEADERA používám již skoro dva roky pro lov i na střelnici a jsem s ním spokojený. Je použitelný ke sledování zásahů ráže 7 nebo 7,62 mm v bílém nebo žlutém terči až na vzdálenost 300 metrů, v terénu vyhledávat s ním lze vyhledávat a rámcově srnčí číst zvěř až na 500 metrů, ale třeba srnce knoflíkáře spolehlivě poznáte tak do 300 až 350 metrů. Barevné podání je sice celkem věrné, ale také poměrně ploché, s menším kontrastem.

Test optických vlastností jsem začal pomocí obrazce ISO 12333. Již u tohoto černobílého obrazce se ukázala převaha FOREMANA, který nabízí výrazně lepší podání kontrastů. Stejně jako menší LEADER, má i FOREMAN u okraje zorného pole modré aberace, ale jsou podstatně menší než u LEADERU. S rostoucím zvětšením se u okraje zorného pole objevuje u obou spektivů poduškové vady, ale ani při největším zvětšení nejsou rušivé. A netroufnu si říci, u kterého z obou monokulárů je „poduška“ větší.

FOREMAN má jednoznačně navrch při rozpoznávání šrafované plochy – rozdíl dělá dva stupně šrafování, tj. za šera asi 10 až 15 minut (ale spektiv není určený pro pozorování v noci, takže tenhle údaj berte jen jako orientační). FOREMAN má lepší barevné podání, pokud LEADER je barevně plošší, barvy FOREMANA jsou mnohem živější, ačkoliv občas jsem měl dojem, že zejména při velkém zvětšení měl přehnanou červenou a modrou, čímž obraz získával lehounce nafialovělý nádech.

Pokud shrnu výsledky zkoumání optické kvality, pak FOREMAN má navrch a v porovnání s LEADEREM vítězí. Pořád to ještě není Swarovski, to opravdu ne, ale začíná se blížit, a řekl bych, že může začínat už šlapat na paty Meoptě a Zeissovi.

Test v terénu

Po tomto základním bádání jsem se vypravil do lesa. Spojil jsem příjemné s povinností, vydal jsem se čistit po zimě krmelce a současně jsem chtěl pomocí FOMEI 20-60x80 FOREMAN zkoumat po zimě naši místní srnčí populaci. Z pohledu nošení, zejména pokud máte stativ, není mezi FOREMANEM a LEADREM velký rozdíl. Fakt, že FOREMAN je o 1,5 cm delší, než LEADER v podstatě nevnímám, můj LEADER s nakloněným okulárem je na oplátku o kus vyšší, ale praktický význam to nemá.
Doporučuji pozorování vždycky začínat na minimálním zvětšení. Tady je příjemné, že až někam do asi 30 až 35x zvětšení si i u FOREMANA vystačíte s hrubým ostřicím točítkem, teprve při vyšším zvětšení začnete pociťovat potřebu jemné korekce.

Při minimálním zvětšení vám FOREMAN nabízí výstupní pupilu 4 mm, a to je hodně komfortní rozměr, se kterým si v případě potřeby velmi rychle srovnáte oko, které se také při dlouhodobém pozorování méně unaví. Výstupní pupila Leaderu je při minimálním zvětšení 3,04 mm velká, to znamená má v porovnání s FOREMANEM jen asi poloviční plochu, a to je na pohotovosti spektivu už docela znát. Zorná pole jsou skoro stejná, nebo aspoň jsem rozdíl nijak zásadně nepociťoval. Jak jdete ke většímu zvětšení, je cítit převaha FOREMANA. Při zvětšení 60x má LEADER plochu výstupní pupily 1,36 mm2, FOREMAN 1,78 mm2 – to je rozdíl asi 30 %, a to už oko pozná. Je pravda, že LEADER nabízí zvětšení až do 70x, ale protože má jen jedno točítko ostření, stejně ho většinou až k té 70x nepoužívám – ostření je tam nepohodlné.

FOREMAN je o 360 gramů těžší, ale mám pocit, že to přispívá ke stabilitě spektivu a z hlediska použitelnosti je to spíš plus. Zejména když z důvodu ceny (i nízké hmotnosti) použijete levný stativ ze supermarketu (mimochodem, koupil jsem ho před dvěma roky a on k mému údivu a navzdory intenzivnímu, nevybíravému používání pořád ještě funguje a slouží. Nikdy bych to něj neřekl, byl to nouzový nákup k překlenutí zapomenutého stativu a víc, než jednu dvě akce jsem mu nedával). Stabilitě také přispívá fakt, že „kachní noha“ – stojánek monokuláru – je o něco větší a lépe sedí na destičce stativu. Je dokonce tak velká, že se monokulár na ní dá postavit bez další montáže třeba na kapotu automobilu a pozorovat jen tak.

Pokud budu FOREMANA používat ze stativu, je jednoznačným vítězem. Situace se ale změní, pokud budu chtít šoulat, měnit stanoviště, spektiv opřít pouze o nějakou improvizovanou pomůcku. Pokud je dostupná nějaká „přiměřeně“ rovná plocha, hodně pomůže již zmíněná „kachní noha“. Pokud ale budu chtít spektiv podepřít třeba o kmen stromu nebo o volnou tyč, mám najednou problém. LEADER měl výrazně zeštíhlenou střední část, která se dala pohodlně držet jednou rukou a k tomu ještě přibrat i střeleckou hůl nebo kmínek stromu. FOREMAN má tělo mnohem, mnohem plnější a současné uchopení těla monokuláru a opěrné tyče nebo kmínku stromu je nešikovné a nejisté. Špatně seděl i ve vidlici dvojtyček, které jsou mojí oblíbenou podzimní loveckou a střeleckou pomůckou.

Vítanou pomůckou je držák na okénko auta, ale i tady již mám pocit, že díky hmotnosti přesahující 1,5 kg je FOMEI 20-60x80 FOREMAN na hranici nosnosti držáku. LEADER přitom na držáku sedí velice dobře.

Hodně chvály mám pro nový ochranný obal. Je promyšlený, rychle a pohodlně se s ním pracuje. V porovnání s obalem na můj LEADER (ten je sice funkční, ale vyndání a vložení spektivu do pouzdra občas vyžaduje obratnost kapsáře nebo kouzelníka – iluzionisty) je obal FOREMANA velký krok kupředu. K vyjmutí spektivu z obalu stačí pouze rozepnout jeden zip a spektiv směrem vpřed vytáhnout z obalu.

Závěrečné hodnocení

Pokusím se nyní shrnout všechna svá zjištění o pozorovacím dalekohledu FOMEI 20-60x80 FOREMAN. Především, po optické stránce dostáváte za přiměřené peníze opravdu hodně, hodně muziky. Za dobrého denního světla jsem byl schopen identifkovat při prohlížení tlupy srnčí zvěře ještě nevytlučeného knoflíkáče (navíc jen s jedním a polovinou knoflíku) na 450 metrů – toho by LEADER asi schopen nebyl.

Maximální zvětšení 60x mi bohatě postačuje pro lov ve středoevropských pahorkatinách, víc nepotřebuji. Pokud jsem posedový typ, nebo pokud si kupuji monokulár, abych nemusel chodit na střelnici pořád k terčům a zpět, je FOREMAN velice dobrou volbou a být vámi, vůbec neváhám. Zejména pokud by to měl být váš první spektiv.

Pokud jsem lovec pohyblivého, šoulacího typu a chci používat monokulár i bez stativu, jen s provizorním opřením, je situace na zvážení. Na jednu stranu by se mi líbil optický výkon FOREMANA, ale na druhou stranu, chci mít možnost pohybu a snadného používání s improvizovanými oporami. Kdybych už neměl svého LEADERA, asi bych FOREMANOVI neodolal. Takhle zatím přemýšlím, jak „obejít“ rodinné finančně alokační řízení. Možná jednou?

A snad jen dodatek či povzdech na úplný závěr. Dodnes nemám jasno, zda je výhodnější konstrukce s přímým okulárem nebo s lomeným okulárem. Ptalo se mě na to hodně lidí a po všem dumání je to podle mě natolik individuální a subjektivní problém, že nemá obecné řešení. Proto se k němu nebudu vyjadřovat.

Ing. Martin Helebrant


Zpracováno na základě recenze v časopise Myslivost, vydání 08/2021.
Související produkty
FOMEI 20-60x80 FOREMAN ED (A), Spotting Scope

Výkonná optika vybavená ED skly. Dvojité ostření, tělo s úhlovým okulárem je plněné suchým dusíkem. Extra světelný objektiv, výjimečná hranová ostrost a rozlišení obrazu.

Záruka 5 let
Kód: OY2730
13 990 Kč
11 562 Kč bez DPH
Není skladem
FOMEI Adapter pro mobilní telefon (20-60x80 FOREMAN ED)

Adaptér pro uchycení mobilního telefonu na Spotting scope FOMEI 20-60x80 FOREMAN ED (OY2730, OY2731)

Kód: OY9205
490 Kč
405 Kč bez DPH
Skladem
FOMEI 20-60x80 FOREMAN ED (S), Spotting Scope

Výkonná optika vybavená ED skly. Dvojité ostření, tělo s přímým okulárem, plněné suchým dusíkem. Extra světelný objektiv, výjimečná hranová ostrost a rozlišení obrazu.

Záruka 5 let
Kód: OY2731
13 990 Kč
11 562 Kč bez DPH
Skladem