Stanislav Petera: Velký test FOMEI LED BAR RGB 25 v bojových podmínkách

01.07.2021

Jako dlouholetý ambasador FOMEI mám tu čest a privilegium testovat novou techniku dřív, než se dostane k širší fotografické veřejnosti. Naše testování je většinou brutální, náročné a snažíme se každý kus techniky dotlačit až do extrému. Mráz, horko, déšť, nárazy i pády, nešetrné zacházení? Čím horší, tím lepší. Musíme vyzkoušet všechno, co může světla potkat na focení.

Druhý cíl je otestovat technické hranice. Co všechno ještě světla zvládnou, co s nimi nasvítit půjde a na co už z různých důvodů nestačí? I tady je potřeba se příliš nebát a jít do extrému. Právě takovému testování jsme podrobili nejnovější produkt FOMEI – tyčové světlo LED BAR RGB 25 (dále jen LED BAR). Náš test probíhal v doslova válečných podmínkách, na focení bitevních vrtulníků pro Armádu ČR.

LED BAR na e-shopu

Co je LED BAR?

Ve zkratce světelná trubice, přibližně podobná krátké zářivce. Světlo je 65 cm dlouhé, váží 1,4Kg a má krom výměnné baterie i vestavěné magnety, takže se dá uchytit na jakýkoliv kovový povrch, což je velmi praktické.

Světlo LED BAR zvládne svítit v plném RGB spektru (defakto standard u všech moderních zdrojů), lze ho ovládat na dálku (z aplikace v telefonu) a je stavěné velmi bytelně. Což jsme otestovali hned při několika (relativně nechtěných) pádech na ocelovou podlahu bojového vrtulníku. Výkon světla je 25 W, což zhruba odpovídá výkonu 250 W halogenové žárovky. LED BAR dostanete v praktickém textilním obalu s baterií, nabíječkou a adaptérem do zásuvky.

"Světla jsou opravdu skvěle postavená. Konstrukce je bytelná, odolná proti vodě, jde podle mého názoru o téměř nejbytelnější světlo, které jsem měl od FOMEI v ruce..."

Na co se LED BAR hodí?

Světelné trubice používáme při focení a natáčení ve třech případech. Zaprvé jako přiznané zdroje ve scéně. Vypadají jako zářivky, chovají se jako zářivky, proto se umisťují na místa, kde by zářivky normálně byly. Výhodou je, že narozdíl od zářivek máme kontrolu nad barvou, odstínem, ale hlavně intenzitou světla (které je navíc výkonnější, než u reálných zářivek). Na focení je upevňujeme na strop, umisťujeme do rohů, případně se dají použít i jako přiznané, dekorativní světlo třeba u videoklipů.

Krom toho používají trubice kreativní portrétní fotografové, kteří s jejich pomocí vytváří zajímavé odlesky v očích modela. Může jít o čárky v očích, kříže, hvězdičky nebo jiné zajímavé obrazce.

Nakonec pak LED trubice používáme jako hlavní zdroj světla v prostorách, kde není místa nazbyt. V interiérech aut, kabinách letadel…nebo třeba na palubě bitevního vrtulníku, což byl i tento případ. LED BAR se pak velmi snadno upevní do jakéhokoliv rohu, na strop či na podlahu buď pomocí magnetů, vázacích pásků nebo elektrikářské pásky.

Na co se LED BAR naopak nehodí?

LED trubice nebývají příliš výkonné, díky své konstrukci ani z povahy věci být nemohou. Proto je téměř nepoužíváme v situacích, kde je hladina okolního světla vysoko. Jejich světlo nebude za slunečného dne vůbec vidět, velký interiér s nimi také nenasvítíme. Není to chyba produktu, ale vlastnost, se kterou je potřeba počítat. Trubice také nejsou tak kompaktní a přenosné, jako například miniaturní LED MINI RGB 12 či 24, takže pro ultra-mobilního fotografa na lehké noze bych je také nedoporučil.

Shrnutí a praktické zkušenosti

Nové trubice LED BAR RGB 25 jsme protáhli tentokrát opravdu náročným focením. Svítili jsme s nimi interiér bitevního vrtulníku jak na zemi, tak za letu. Krom toho jsme je používali i při svícení za úsvitu, v dešti a asistentům v zápalu focení hned několikrát spadly na zem. Bez sebemenší újmy.

"A shrnutí? Světla jsou opravdu skvěle postavená. Konstrukce je bytelná, odolná proti vodě, jde podle mého názoru o téměř nejbytelnější světlo, které jsem měl od FOMEI v ruce. Samotné světlo je stálé, intenzivní a pokrytí RGB spektra je opravdu nádherně syté. Vestavěné magnety jsou praktické, využili jsme je hned několikrát a udržely světla i za ne-úplně-hladkého letu.

Ovládání pomocí aplikace je pohodlné a co oceňuji je, že se všechna nová světla od FOMEI dají ovládat z jednoho místa, šetří nám to čas i práci. Výdrž baterie je víc než dostatečná, na plný výkon jsme se dostali přes dvě hodiny.

Komu bych tedy nové LED trubice doporučil? Všem kreativním fotografům (a filmařům), kteří potřebují do fotek dostat něco ‘navíc’, či kteří často pracují v prostorech, kde na ‘běžné’ svícení velkými světly není dostatek místa. FOMEI LED BAR RGB 25 je robustní, výkonné a barevně stálé světlo, které rozšíří váš kreativní potenciál."

LED BAR na e-shopu

Galerie

Související produkty
FOMEI LED BAR RGB 25

Plnobarevná a přenosná 64 cm LED RGB světelná trubice s nastavitelnou teplotou barev, výměnnou baterií, CRI 96 a maximálním výkonem 25 W. Kompatibilní s aplikací Desal Lite.

Záruka 3 roky
Kód: FY3640
8 390 Kč
6 934 Kč bez DPH
Skladem