Test: puškohledu 7x50 Foreman v myslivecké praxi

05.12.2016

Již uplynul nějaký čas od testu puškohledu 7x50 Foreman, který pro nás v českých honitbách vyzkoušel Petr Valchář. Nicméně puškohled je stále v aktuální nabídce. Pojďme se na něj tedy podívat zblízka.

 

 

Zaměřovací dalekohled FOMEI 7x50 FOREMAN

Dalším typem zaměřovacího dalekohledu, který prošel testem v našich honitbách, byl zaměřovací dalekohled FOMEI 7x50 Foreman. Jedná se o novou generaci zaměřovacích dalekohledů, kde jsou skleněné optické díly s HTC povrchem, který zvětšuje světelnou propustnost. Tento zaměřovací dalekohled je konstrukčně navržen tak, aby odolal velkým zpětným rázům např. 300 Win. Magnum. Tubus zaměřovacího dalekohledu je vyroben z jednoho kusu a má zesílenou stěnu. Délka zaměřovacího dalekohledu je 355 mm. Jeho hmotnost je relativně malá, výrobce udává 500g. To ocení myslivec, který praktikuje šoulání.

Zaměřovací dalekohled je plněn inertním plynem, který zamezuje vnitřnímu zamlžení. Tubus má průměr 30 mm. Zaměřovací osnova je zde German #4. Zaměřovací dalekohled má možnost osvětlit záměrnou osnovu a intenzitu bodu lze regulovat v jedenácti stupních. K napájení osvětlení záměrné osnovy slouží běžný a dostupný typ baterie CR2032.

Rozsah nastavení záměrné osnovy jak v horizontálním, tak vertikálním směru je osm otáček točítka. Jedna otáčka má 48 kliků a jeden klik má velikost 1/8 MOA ve 100 m. Je možnost po nastřelení vynulovat stupnici točítka a tím docílit možnost střelby na větší vzdálenost. K tomu stačí jen povolit zajišťovací šroub, sundat točítko z tisícihranu, přesadit a znovu zajistit. Točítka jsou opatřena krytkami, které zamezují nechtěnému rozladění. Okulár umožňuje dioptrickou korekci +3/-3.

Zaměřovací dalekohled byl osazen na polopažbenou kulovnici ráže .308W CZ 550. Kulovnice byla nastřelena na náboj Sallier & Bellot Nosler Partition. Současně byl používán ještě náboj stejného výrobce, ale s jinou střelou a tím byl typ eXergy. Kulovnice byla nastřelena na vzdálenost 100 m. Při nastřelování osnova zaměřovacího dalekohledu okamžitě reagovala na každý pohyb točítka jak stranové, tak výškové korekce. Během několikaměsíčního testu optiky se nevyskytla sebemenší závada. Celkem bylo s pomocí Foremanu uloveno 8 kusů zvěře. Konkrétně se jednalo o lišku, jezevce, srnče a pět kusů černé zvěře. Zásahy byly přesně v místě, kam byla zvěř zaměřena a s pomocí uvedených dvou druhů nábojů zůstala v ohni nebo několik metrů od nástřelu. Jen v jednom případě, kdy jsem udělal velkou chybu a nepočkal si na ideální postavení zvěře, se nepodařilo dosledovat postřeleného lončáka.

Optika byla namontována do násuvné montáže, zde se vyskytl malý problém. Na objektiv zaměřovacího dalekohledu navazuje dlouhý kužel, který přechází na kratší tubus, to způsobilo omezení osového posuvu v objímkách montáže. Na uvedeném typu zbraně a použité montáži nešla nasadit krytka na objektiv, který byl blízko hledí. Při používání zbraně docházelo k znečištění objektivu, který se musel častěji čistit. Prodloužený kužel má za účel umožňovat větší průchod světla, a tím zlepšovat optické vlastnosti zaměřovacího dalekohledu. Doporučuji použít jiný typ montáže, například ty Weaver.

Zmínil jsem se o zesíleném tubusu. Potvrdila se jeho tuhost. Po demontáži z objímek montáže se nevyskytlo žádné poškození, deformace. Výborná povrchová úprava, která odolala jak mechanickému poškození, tak povětrnostním vlivům.

Dalekohled byl porovnáván se dvěma konkurenčními typy, jednalo se o 7x50 a variabl 3-12x50, který byl nastavený na sedminásobné zvětšení. Test probíhal jak v honitbě, tak také na vzdálenost 50m na oční tabulku, kterou všichni dobře známe z oční ordinace. Tato tabulka umožňuje doslova ideální posouzení kvality optiky, kdy za zhoršujících se světelných podmínek sleduji jednotlivé řádky a posuzuji, kterým typem zaměřovacího dalekohledu je ještě vidět a dá se číst. Nejsou to moc velké rozdíly , jedná se o minuty, kdy některým typem ještě vidím a jiným už ne. To ale v praxi stačí na posouzení sledované zvěře a umožnění úspěšného lovu. Posuzování optik podle nějaké šišky na stromě je neobjektivní a zkreslující.

Dalekohled má 11 stupňů nastavení intenzity osvětlení záměrného bodu. Využíval jsem jen 1. a 2. stupeň, který je pro noční lov dostačující. Výhradou je jen, že mez jednotlivými stupni není možnost vypnutí, jak to mají jiní výrobci. Uživatel si zo musí hlídat a vypínat.Jelikož mám bohužel opakovanou zkušenost se zapomenutím vypnutí osvětlení na svých zaměřovacích dalekohledech, tak nosím stále s sebou ještě originální baterie. Jinak ale baterie CR2032 slouží mnoho let.

Plynulost chodu ovládacích prvků byla v celém svém rozsahu stejná. Tuhost chodu nastavení intenzity osvětlení a dioptrické korekce byla větší, to ale není na závadu, spíše naopak, kdy větší odpor brání rozladění. Ergonomie ovládání byla výborná. Nastavovací prvky jsou opatřeny obvodovým příčným drážkováním zamezujícím prokluzu. Není problém jednotlivé prvky ovládat v rukavicích v zimním období.

Ostrost obrazu byla v celém zorném poli výborná. Rozdíl byl v rozlišovací schopnosti. Dobře byla vidět zvěř na loukách za dobrých světelných podmínek, například při úplňku nebo bezměsíčné noci na sněhové pokrývce. Opačně, když pozorovaná zvěř byla v lese, se zhoršila pozorovací schopnost. Tento rozdíl jsem zaznamenal u všech zaměřovacích dalekohledů. Les prostě přináší stín.

V porovnání světelnosti s jinými optikami mi Foreman vyšel velmi dobře. Viděl jsem s ním lépe a déle. Mrazový test proběhl jak na čekaných v honitbách, tak i celodenním testem, kdy teplota klesala pod -15°C. Při změně teploty a prostředí nedošlo k vnitřnímu zamlžení. Odpor ovládacích prvků mezi prvním a závěrečným nastavením zůstal stále stejný. Nevyskytl se žádný náznak opotřebení.

Při porovnání světelnosti s optikou jiné značky se mi Foreman zdál jasnější. Viděl jsem s ním lépe a delší dobu. Málo uživatelů si uvědomuje, že člověku se zrak během života mění. Optika, která vyhovuje ve dvaceti letech věku uživatele, nemusí být ideální v 60 letech. Chce to vyzkoušet a porovnat jednotlivé výrobky, aby co nejvíce vyhovovali uživateli.

Zaměřovací dalekohled Foreman prokázal, že je dobrý pomocník, který usnadní lovcům a myslivcům získat svůj vytoužený úlovek a mohou se na něj stoprocentně spolehnout, když ho budou potřebovat použít k lovu v honitbě.

A využitelnost v praxi? Ideální na osamělý způsob lovu, kdy máme možnost využít přísvitu záměrné osnovy, a tím zlepšit přesnost dobrého zamíření zbraně na zvěř. Na lov pohybující se zvěře má menší zorné pole, ale i s touto optikou to jde. jen se to musí uživatel naučit.

Petr Valchář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich používáním.