Zaměřovací dalekohled FOMEI 6-24x50 FOREMAN HTC PRO

01.09.2016

Oslovili jsme pana Petra Valcháře, aby nám provedl dlouhodobý test puškohledu 6-24x50 Foreman HTC PRO.          

Zaměřovací dalekohled FOMEI 6-24x50 FOREMAN HTC PRO

Kdo se zajímá o výrobky firmy Fomei, určitě postřehl, že se na trhu objevil nový výrobek. Jedná se o sportovně - lovecký zaměřovací dalekohled s proměnným zvětšením 6 – 24 x. Průměr objektivu je 50 mm. Optické komponenty jsou vybaveny vícevrstvou antireflexní ochranou HTC (High Transmision Coating), která zvyšuje světelnou propustnost dalekohledu. Odolný jednodílný 30 mm tubus vyniká vysokou odolností proti zpětnému rázu odpovídajícímu např. 300 WIN Magnum. Puškohled je opatřen ergonomickými prvky pro snadné a komfortní ovládání. Patří mezi ně výrazné rýhování všech stavitelných prvků. Krom toho má ještě prstenec zvětšení výstupek, který je v úrovni dvanáctinásobného zvětšení. To znamená, že poloha výstupku ve dvanácté hodině udává střední rozsah zvětšení. Pohybem o 90 stupňů proti směru hodinových ručiček nastavíme minimální šestinásobné zvětšení a pootočením na opačnou stranu dosáhneme maximální dvaceti čtyřnásobné zvětšení.

Ovládací prvky

Dalším seřizovacím prvkem je točítko korekce paralaxy nastavitelné v rozsahu 23 m až nekonečno. Točítko je umístěno na levé straně zaměřovače. Má jen orientační stupnici. Osobně bych preferoval stupnici s údaji v metrech. Samozřejmostí je zaostření okuláru v rozsahu +/- 3 dioptrie. Ostřící kroužek okuláru je pogumovaný a opatřený šestnácti drážkami, rozmístěnými v sekcích po 90 stupních. Tyto výstupky zabraňují prokluzu při ostření. Všechny zmíněné seřizovací prvky mají přiměřený odpor ovládání, který zabraňuje nechtěnému pootočení. Balistické věžičky, pro vertikální a horizontální korekci záměrné osnovy jsou taktéž opatřeny stupnicí. Jedna otáčka věžičky má 64 kliků. Jeden klik je ve 100 metrech 1/8 MOA (3,6 mm). Rozsah, jak vertikální, tak horizontální korekce je 60 MOA. Balistické věže jdou vynulovat. To znamená, že po nastřelení zbraně se pomocí dodaného imbusového klíče povolí čtyři šrouby. Věžička se potočí tak, aby nula na stupnici protínala rysku na komínku tubusu. Utáhneme s citem šrouby. Tímto úkonem máme zajištěnou možnost provádět změnu polohy záměrné osnovy při střelbě na různou vzdálenost a stranovou korekci na vítr. A zároveň možnost se vrátit na původní nastřelení zbraně. Směr posunu záměrné osnovy je obdobný, jako u většiny zaměřovacích dalekohledů. Vertikální směr při otáčení proti směru hodinových ručiček osnova klesá a naopak stoupá. Horizontální korekce při otáčení proti směru hodinových ručiček jde záměrný bod vlevo a ve směru vpravo. Klikání je doprovázeno hlasitým cvakáním aretačního mechanismu. Jako volitelné příslušenství této optiky je sluneční clona, která se šroubuje na objektiv.

Vlastnosti puškohledu

Velikost zorného pole ve vzdálenosti 1000 metrů je při šestinásobném zvětšení 57 metrů. A při dvaceti čtyřnásobném je to 14 metrů. Délka puškohledu je 387 milimetrů. Z toho tubus má délku 175 mm. To umožňuje bezproblémové použití různých typů montáží k osazení puškohledu na jakoukoliv zbraň. Hmotnost zaměřovacího dalekohledu je 720 g. Puškohled je plněn suchým dusíkem zabraňujícím zamlžení. Okulár i objektiv se dodává s klapkovými krytkami zabraňující znečištění. Firma Fomei nabízí dva typy záměrných osnov. S bodem se nazývá THD a s křížkem THC. Jedná se o moderní záměrné osnovy typu Mil - Dot. Záměrná osnova je umístěna v zadní ohniskové rovině. Při změně zvětšení zůstává velikost osnovy konstantní.

Praxe

Puškohled byl osazen na malorážku ZKM 456. Podotýkám, že rok výroby této zbraně je 1956! Mým cílem bylo ověřit zaměřovací dalekohled na loveckou sportovní střelbu K4M.Po nastřelení zbraně, jelikož se jednalo se o nový výrobek, bylo zapotřebí udělat několik testů. K tomu bylo použito kvalitní střelivo např. RWS, SK, aby se minimalizovaly chyby zbraně a ověřily se vlastnosti zaměřovacího dalekohledu. Vzniklo několik nástřelových terčů. Z nich bych vyzdvihl nastřelení při změně zvětšení zaměřovacího dalekohledu a BOX- test, kde jsem sledoval posun zásahů, kdy se balistické věžičky pootočily o jednu otáčku a pak následoval návrat do základního nastavení. Jak je vidět podle nástřelových terčů puškohled pracoval spolehlivě a okamžitě reagoval na jakoukoliv změnu nastavení. Nepatrné rozptyly, dávám za příčinu svým střeleckým schopnostem. Zaměřovací dalekohled nemá přísvit záměrné osnovy. To, ale neznamená, že se nedá použít za zhoršené viditelnosti. V porovnání se značkovým zaměřovacím dalekohledem jsem nebyl schopný určit, který je lepší za zhoršujících se světelných podmínek. Rozdíl byla jen třetinová cena ve prospěch Fomei. K tomuto testu jsem použil osvědčenou oční tabulku, která byla umístěna v 50 metrové vzdálenosti. Další částí byl denní test zaostření puškohledu na určitou vzdálenost. Ta se pohybovala v rozmezí 100 až 300 metrů. Zde se po 50 metrech sledovala ostrost obrazu, rozlišovací schopnost a barevné vady. Opět na oční tabulku s rozdílnou velikostí číslic a v porovnání s konkurenční optikou se nevyskytly opět žádné zásadní rozdíly.

V rámci testování jsem tento zaměřovací dalekohled převzal 7.12. 2014. Jak vidíte od tohoto data utekl více, jak rok a důvod je jediný. Našim cílem není chrlit jeden test za druhým, jak se to děje, ale dlouhodobě ověřovat vlastnosti, použití a upozorňovat na případné nedostatky. Po zhodnocení se dostává ověřený výrobek k zákazníkům. Oficiální premiéra byla na letošní výstavě IWA v Norimberku. Další možnost prohlédnout a vyzkoušet tento puškohled bude na stánku firmy Fomei při letošní výstavě Natura Viva v Lysé nad Labem ve dnech 18.5. – 22.5. 2016.

Novinka firmy Fomei mi ve střelecké sezoně 2015 pomohla k pátému místu na celostátním přeboru K4M v Prachaticích. Dále to bylo vítězství v Poháru České zbrojovky ve Zlíně a třetí místo v Zimní lize ve Veselí nad Moravou . Tento nový typ zaměřovacího dalekohledu s výborným poměrem cena/výkon na trhu chyběl. A na malorážkovou střelbu je to doslova ideální nástroj k přesné střelbě. Podmínkou je vybrat si vhodný typ zvětšení, který je střelec ještě schopný udržet. Pozorovací vlastnosti jsou doslova dokonalé. Střelec vidí doslova každý zásah terče. Ve srovnání s optikami, které jsme do této doby používali je to jiná kategorie. Nový Foreman posunul hranici přesné střelby o velký kus dopředu. Měl jsem pocit se starou optikou, že už dobře nevidím a výsledky šly rapidně dolů. Od chvíle, kdy střílím s novou Fomeikou, tak jsem se vrátil do svých nejlepších střeleckých let. A opět mne baví závodit. Nejde to popsat slovy, to se musí vyzkoušet.

Střelbě zdar.

               Petr Valchář