Dario Bologna | Rozhovor

12.03.2019

Italského fotografa Daria Bolognu můžete znát mimo jiné z jarního FotoŠkoda Festu, kde představil svoji fotografickou tvorbu. Na workshopu “Jak fotografovat moderní portrét” učil různé druhy svícení se softboxy a beauty dishem a prozradil svůj osobitý druh ostrého svícení, kdy na blesky nenasazuje žádné další příslušenství.

Dario, jak ses dostal k fotografování?

Moje cesta byla jiná, než jak to většinou u fotografů bývá. Nejdřív jsem studoval na vysoké škole na inženýra. Zároveň jsem ale sportovec, a tak jsem zkombinoval své dvě lásky a pustil se do sportovních fotografií. Fotil jsem první fotbalovou a volejbalovou ligu u nás v Turíně. Potom jsem objevil kouzlo fotografie a postprodukce, a posledních 13 let se specializuji na komerční a reklamní focení.

Image 1

Jakou používáš techniku na fotografování, svícení a zpracování fotografií?

Mám to štěstí, že mám studio v Turíně, který je italskou centrálou Nikonu. Často s Nikonem spolupracuji a je to pro mě obrovská pomoc. Pokud jde o studiové svícení, používám blesky Digital Pro X od Fomei. Při focení v exteriéru zase pracuji s bateriovými blesky Fomei Digitalis Pro T600. Díky nim si můžu všechno nasvítit, aniž bych byl závislý na elektřině.

A můžeš nám říci, jak důležitá je pro tebe postprodukce? Pracuješ na postprodukci sám, nebo s někým spolupracuješ?

Mám za to, že moje generace fotografů se neobejde bez znalosti všech dostupných nástrojů pro úpravu fotografií. Fáze postprodukce mě moc baví, ale občas taky sáhnu po programu, který mám už 12 let. Myslím, že je hodně důležité, abychom si v týmu průběžně dávali zpětnou vazbu a dokázali se tak na věci dívat z různých úhlů pohledu. Klienti se díky tomu můžou spolehnout, že pokaždé přijdeme s něčím novým. Pro mě je postprodukce naprosto zásadní. Jde mi o to, aby byla kvalita fotografie co nejvyšší. Vždycky se snažím používat techniky, které nemění počet pixelů. Zrcadlovky mají čím dál přesnější senzory, a my si pak tu kvalitu nesmíme zkazit. Taky je potřeba mít dobrý vkus a hodně si toho nastudovat o technice barev. Existuje několik základních pravidel, ale ve výsledku je nejdůležitější to, jakým dojmem na nás barvy působí.

Image 2

Jaké jsou podle tebe současné trendy v portrétní fotografii?

Všiml jsem si, že se poslední dobou hodně používá smíšené světlo, takže kombinace blesků a přirozeného světla. To se neobejde bez zkoušení a výborné znalosti nástrojů, které máme dneska k dispozici. Současným trendem je podle mě vracet se k tomu, co už tu bylo v minulosti, ale pracovat s tím trochu jiným způsobem. To vidíme třeba u instantních fotek z polaroidu.

Hodně byly vidět tvé reklamní fotografie, které jsi fotografoval s celosvětově známým sportovcem, brankářem em. Jak se ti s ním fotografovalo?

Práce se sportovcem jeho formátu byla skvělá zkušenost. Buffon je velký profesionál na hřišti i mimo něj. Bál jsem se, že to bude hodně těžké, ale on byl velice vstřícný a respektoval načasování i všechny další požadavky, které tohle focení vyžadovalo. Jsem moc pyšný na to, že jsem mohl Buffona fotografovat a že teď mám v portfoliu tak skvělého hráče.

Image 3

Tiskneš? Máš rád, když se z digitálních dat stane fotografie?

U komerčních fotografií je ta výhoda, že se tisknou v 90 % případů. Někdy přijdou na billboardy, jindy se objeví v časopisech. Kvalita tisku ale nebývá vysoká. Vždycky dělám pro klienty certifikovaný nátisk, abych se ujistil, že fotografie, která vyjede z počítače, je chromaticky v pořádku. Sám také hodně fotím ve svém volnu a ty nejlepší fotografie si vždy tisknu, abychom se na ně mohli doma dívat.

Jaký máš vztah k sociálním sítím a co bys poradil ostatním fotografům při sebepropagaci?

V dnešním světě jsou sociální sítě základ. Hodně lidí je považuje za ztrátu času, ale ve skutečnosti je to dobrá investice.

Fotograf musí mít profesionální profil, ale zároveň je důležité nechat lidi nahlédnout do běžného života. Je potřeba mít na paměti, že sociální sítě nejsou naše portfolio. Vedle toho jsou samozřejmě nutností dobré webové stránky, to je pro fotografa vizitka. V posledních měsících jsem taky přišel na to, že je důležité tvořit zajímavá Stories na Instagramu, protože to posílí interakci s fanoušky. Sociální sítě vyžadují spoustu práce, ale výsledky jsou vidět!

Image 4

Co pro tebe znamená odpočinek, jak relaxuješ?

Jako majitel firmy mám spoustu povinností. Je důležité naučit se oddělovat pracovní den a soukromý čas, a já proto ve svém volnu sportuji. Nedávno jsem se také stal otcem, takže toho volna už není tolik. Snažím se synovi věnovat, jak to jen jde.

Děkuji za rozhovor.