ILFORD photo 5. část - Černobílá fotografie z barevného negativu

29.12.2017

Černobílá fotografie má své neopakovatelné kouzlo. Vnímáme ji jinak než fotografii barevnou. Mnoho barevných fotografií dostane zcela jiný výraz, jsou-li zpracovány černobíle. Poradíme Vám, jak z Vašeho barevného negativu zhotovit na materiálech ILFORD kvalitní černobílou zvětšeninu.

Image 1

Nejprve začneme klasickou cestou ve fotokomoře. V minulosti, dříve než byly na trh uvedeny materiály s proměnlivou gradací (Multigrade), byl obrovský problém zhotovit černobílou fotografii tak, aby kvalitou alespoň zčásti odpovídala správné černobílé fotografii. Fotografie byla málo kontrastní, vynikalo zrno barevného negativu, které bylo nadměrně veliké, a z toho důvodu se fotografie nedala mnoho zvětšovat. Barvy, které se přivedly do stupnice šedi běžného černobílého papíru neodpovídaly skutečnosti. Mnozí fotografové si určitě pamatují, že se na našem trhu objevovaly fotopapíry, které byly speciálně určeny pro zhotovení černobílých zvětšenin z barevného negativu, ale výsledky nebyly přesto odpovídající.

Ve chvíli, kdy byl na trh uveden fotopapír s proměnlivou gradací MULTIGRADE, byl tento problém vyřešen. Papír obsahuje speciální panchromatickou emulzi, která dokonale převádí barvy do černobílé stupnice. Navíc všechny moderní barevné filmy obsahují v emulzní vrstvě speciální žlutou masku, která velmi pomáhá při kopírování na černobílý papír MULTIGRADE. Tato maska zajistí prodloužení expozice přibližně čtyřikrát než u obvyklých černobílých negativů srovnatelné hustoty. Proto i na méně krytém barevném negativu je zrno daleko menší a fotografie se dá více zvětšovat. Nenechte se proto zmást delšími expozičními časy, než s jakými pracujete běžně.

Při vlastním kopírování nejprve použijte filtr MULTIGRADE č. 3 nebo č. 4 (podle kontrastu negativu). Proveďte zkoušky expozice. Máte možnost na jednom formátu papíru provést zkoušku pro obě gradace. Citlivost k expozičnímu světlu je stejná. V případě, že budete nuceni použít gradaci 5 (málo pravděpodobné), násobte exp. číslo 2x. Výsledná fotografie překvapí svojí hloubkou polotóny a svým specifickým výrazem černobílé fotografie oproti barevnému originálu.

Při zpracování doporučujeme použít černobílou vývojku ILFORD MULTIGRADE, aby byly využity všechny fotochemické vlastnosti materiálu. Obecně platí, že lepších výsledků dosáhnete z negativů s vyšším krytím než z negativů podexponovaných.

Papíry si můžete koupit ZDE

Image 2

Předchozí díl