Jak a na co používat Polarizační filtr

25.07.2019

Už se Vám někdy stalo, že jste fotografovali jezero nebo moře s nádhernou oblohou v pozadí a na snímcích se objevily pouze přepálené skvrny a vybledlé nebe? Jedná se o efekt, kdy je například kontrast drasticky zvýšen digitálním nastavením fotoaparátu nebo se s námi prostě perou světelné podmínky. A tady nastává okamžik pro Polarizační filtr!

Živé barevné obrázky s přirozenou gradací si můžete vychutnat pomocí polarizačního filtru!

Image 1 Image 2

Obě s filtrem

Hlavní podstatou polarizačního filtru je odstranění polarizace - převedení světla zpět na nepolarizované. Velmi zjednodušeně lze říci, že se používá pro odstranění odlesků a zvýšení sytosti barev.

Cirkulární Polarizační filtr (C-PL) má dvojitou strukturu, ve které můžete otáčet předním dílem filtru a měnit tak účinek dopadajícího světla. Před pořízením samotného snímku vyhledáte správné nastavení pohledem do hledáčku nebo na display fotoaparátu a exponujete. Tímto způsobem můžete odstraňovat například odrazy z vodní hladiny nebo z lesklých skleněných předmětů.

Image 3 Image 4

Vlevo bez filtru a vpravo s filtrem

Image 5 Image 6

Vlevo bez filtru a vpravo s filtrem

Nezbytným pomocníkem je polarizační filtr například při focení akvárií, vitrín nebo skrz sklo, kde jsou odrazy světla velmi výrazné. V tomto případě zapomeňte na postprodukci!

Image 7

Vlevo bez filtru a vpravo s filtrem

Polarizační filtr může být použit i v nejrůznějších situacích i při fotografování krajiny. Při použití kvalitních polarizačních filtrů dosáhnete na svých snímcích reálnější sytosti barev, krásně syté oblohy a průzračné vody.

Jedním z největších průkopníků ve vývoji a výrobě filtrů (nejen) pro digitální fotografii je japonská firma MARUMI, která jako první na světě začala filtry pro digitální fotoaparáty vyrábět.

Image 9

Základní řada DHG je vybavena antireflexní úpravou a černěným okrajem samotného skla filtru, eliminujícím případné odlesky na minimum. Filtry Super DHG navíc disponují ochrannou vrstvou Water a Oil repelent, která zabraňuje usazování kapaných nečistot. Nejvyšší modelovou řadou jsou filtry MARUMI EXUS s odrazivostí nižší než 0,3% (UV) resp. 0,6 (C-PL) vybavené i vrstvou Antistatic, která chrání filtry před pevnými nečistotami, jako je např. prach.

Image 10 Image 11 Image 12

Image 13

Pokud by Vám ani toto nestačilo, pak má MARUMI v rukávu ještě jeden trumf – řadu EXUS SOLID ! Jedná se o absolutní ochranu objektivu, která nemá konkurenci. Světelná odrazivost je nižší než 0,2% a tvrdost samotného filtru je 7x vyšší než u standartního filtru. Pokud jste fandou adrenalinových sportů a není Vám lhostejný osud Vašeho objektivu, pak je filtr EXUS SOLID jedinou možnou volbou!