Zvoľte jazyk
Volajte: +421 244 450 339

Recenzia nadhánkového puškohľadu FOMEI 1-6x24 FOREMAN HTC PRO G4

31.08.2018

Jedným z pomocníkov úspešného lovu môže byť nový nadhánkový zameriavací puškohľad FOMEI 1-6x24 Foreman HTC PRO s zámernou osnovou German 4. Jedná sa o puškohľad s premenným zväčšením v rozmedzí 1-6x a veľkosti objektívu 24 mm.

První setkání

Když jsem tento puškohled před necelým rokem převzal k testování společně s dvojdílnou ocelovou montáží FOMEI, bez zaváhání jsem jej osadil na osvědčenou kulovnici v ráži 308W. Tubus je zhotoven z hliníkové slitiny a opatřený vynikající povrchovou úpravou odolávající poškození.

Montáž

Montáži nelze nic vytknout z hlediska zpracování a přesnosti, ale upozornil bych na objímky. Ty nejsou rovnoměrně rozděleny na stejné poloviny, horní objímka má větší obvod. To znamená, že ji nelze nasunout na tubus zaměřovacího dalekohledu tak, jak jsme zvyklí. Je potřeba pomoci například dvou imbusových klíčů, které se nasunou do otvoru pro šrouby zajištující stažení objímek. Stlačením obou klíčů se objímka rozevře a nasuneme je na tubus zaměřovače. Další postup je srovnání osnovy se zbraní s rovnoměrně přitažení šroubů objímek. Mám zásadu, že všechny díly ocelových montáží nakonzervuji – plochy i závity.

Seřízení osnovy

Dalším postupem bylo hrubé seřízení osnovy, aby se minimalizoval počet nástřelných ran. Nepoužívám výdobytky moderní doby na seřízení, ale srovnávám osnovu pohledem hlaveň – zaměřovač na nějaký záměrný bod. K vlastnímu nastřelení jsem poté využil střelnici ve Světnově. Stačily mi tři výstřely. První rána šla na jednu hodinu na kraj terče (nástřelný terč). Následovala patřičná korekce kliků a druhou ranou jsem byl na zálepce. Třetí rána byla už jen pro ověření nastřelení.

Technické údaje

Zvětšení 1-6x24
Průmer objektivu 24 mm
Zorný úhel 22,5-3,9
Zorné pole v 1000 m 40-6,8 m
Optický výstup 9,6-4 mm
Úprava čoček HTC
Průmer tubusu 30 mm
Rektifikace (klikání) 1/4 MOA
Délka 275 mm
Hmotnost 498 g
Dioptrická korekce 2+/-

Rektifikace

Jeden klik udělá krok přibližně 7 mm ve 100 m. Pootočení točítka s patřičnou tuhostí je doprovázeno cvaknutím. Točítka rektifikace je možno povolením zajišťovacího šrouby samozřejmě vynulovat. Jedna otáčka se rovná 84 kliků. Točítka jsou opatřena krytkami. Využil jsem na této střelnici hned i střelbu na běžícího kňoura. Dal jsem dvě rány jak na pravý, tak na levý běžící terč. Jeden zásah byl v desítce a druhý v devítce.

Využití v praxi

Vlastní lov probíhal v honitbách na Valašsku. Zde se mi podařilo ulovit pět prasat, čtyři na čekané a jedno na nátlačce. Zmíním se o střelbě v noci nebo za zhoršených světelných podmínek. Během testování se projevil malý světelný výkon zaměřovače i přesto, že čočky jsou opatřeny speciální antireflexní vrstvou HTC (High Transmission Coating) zajišťující vysokou světelnou propustnost. Nestačí ani jasná měsíční noc během úplňku. Bohužel je to dáno konstrukcí těchto naháňkových dalekohledů, kde je světelnost omezená. Jedná se prostě hlavně o denní zaměřovač.

Protože jsem jej potřeboval vyzkoušet mimo hlavní sezonu společných honů, tak jsem využil zrušení zakázaných způsobů lovu pomocí umělého zdroje světla. Tím jsem získal bezproblémový noční dalekohled. Zvětšení jsem v noci nastavoval šestinásobné.

Použití v noci

V noci stačilo tlačítkem (+) zapnout záměrný bod. Pomocí tlačítek +/- jsem si nastavil patřičnou intenzitu pro zpřesnění střelby. Tato hodnota zůstávána v paměti i při vypnutí bodu. Světelný bod lze druhým tlačítkem (-) vypnout a zároveň má zaměřovací dalekohled funkci automatického vypnutí po jedné hodině, při zapomenutí.

Tato funkce šetří knoflíkovou baterii typu CR2032. Baterie je vložená na horní straně tělesa okuláru a je zajištěna víčkem s drážkou pro snadné odtažení, např. mincí.

Točítko okuláru a zvětšení je opatřeno příjemným vroubkováním, které zabraňuje prokluzu v prstech při změně nastavení. Nebyl problém v noci střílet na stometrovou vzdálenost, podmínkou byla kvalitní svítilna. Při změně zvětšení v rozmezí 1-3x se ale z důvodu velkého zorného pole v zaměřovači zobrazuje i část hlavně. Stejný jev se mi naskytl i u konkurenčních puškohledů. Osobně nemám pocit, že by to ztěžovalo míření, vnímám jen záměrnou osnovu.

Shrnutí

Tak mizernou loveckou sezonu z hlediska společných lovů nepamatuji. Hlavní příčinou bylo nestálé počasí, déšť, vítr, stále se měnící počasí. Kde jsou ty časy, kdy byla skoro každý týden obnova a šli jsme na obeznaná prasata. Něco se prostě v přírodě změnilo a musíme se s tím smířit a přizpůsobit.

Byl jsem pozván do jedné soukromé honitby, kde jsem si ověřil, jak se střílí s naháňkovým puškohledem. Před touto naháňkou jsem neměl čas si ověřit nastřelení na střelnici z důvodu výměny zaměřovacích dalekohledů. Oba zaměřovače byly osazeny v montážích. Takže se jen upevnily do rybin kulovnice. Provedl jsem jen osvědčenou kontrolu nastřelení přes hlaveň. Během druhé leče se na mě usmálo lovecké štěstí a zahledl jsem přímo proti mně běžet ze stráně sekáče. Terén mi umožnil bezpečnou střelbu do leče. Bez zaváhání nahazuji zbraň do ramene a snažím se ustálit záměrnou osnovu na cíli s patřičným předsazením. Mačkám spoušť a po hlesnutí zůstává prase v ohni.

Během honu jsem si vyzkoušel, jaké bude pro mne optimální zvětšení na běžící cíl a přiklonil jsem se k třínásobnému. Změnu zvětšení bych upravoval podle charakteru krajiny a vzdálenosti střelby. Střelba s novým puškohledem FOMEI, i přes některé nedostatky, spíše ale dané konstrukčním omezením této řady zaměřovačů, byla pro mne zážitkem a jsem maximálně spokojený. Spokojeni budou jistě i ti uživatelé, kteří si tento puškohled koupí za rozumnou cenu ve velmi dobré kvalitě.

Chtěl bych poděkovat firmě FOMEI za možnost dlouhodobého testování tohoto zaměřovacího dalekohledu a popřát dalším spokojeným majitelům této novinky.

Petr VALCHÁŘ


Zpracováno na základě recenze v časopise Myslivost, vydání 04/2018.