Zvoľte jazyk
Volajte: +421 244 450 339

Recenzia - Univerzálny puškohľad FOMEI 2-12x50 FOREMAN

19.04.2021

Na začiatku augusta prišla do časopisu Myslivost novinka z portfólia českého výrobcu optiky FOMEI. Do ruky sa mi tak dostal inovovaný puškohľad 2-12x50 FOREMAN, ktorý spoločnosť FOMEI nominuje na pozíciu univerzálneho puškohľadu naprieč streleckými disciplínami.

Vylepšený model

FOMEI pro myslivce a sportovní střelce vyrábí řady dvě: levnější BEATER a vyšší řadu FOREMAN. Mnou testovaný 2‑12x50 FOREMAN je inovací a kompletním přepracováním úspěšného loveckého puškohledu 3‑12x50 FOREMAN. Nový model (2-12x50) je vylepšený hned v několika parametrech. Narostla délka a tím i nepatrně hmotnost. K tomu došlo jednak z důvodu zachování optimálního průchodu světla, ale také přepracování modulu korekce paralaxy. Nárůst délky měl i vedlejší pozitivní dopad – zvětšilo se rozpětí délky tubusu pro montáž na širší rozsah zbraní.

Klíčovou inovací je snížení spodní hodnoty zvětšení na 2x z původních 3x, jenž dostává  puškohled do sféry naháňkové optiky. Nejen na naháňkách pomůže podsvícená středová tečka s možností postupného zvýšení intenzity jasu od jemného až po velmi svítivou. Vnitřek těla puškohledu je proti mlžení naplněn suchým dusíkem a čočky v produktové řadě FOREMAN prošly povrchovou úpravou zvyšující propustnost světla. Odolnost je garantována na energii střeliva do 6000 J, což s rezervou dovoluje použití naprosté většiny loveckých a sportovních ráží. Mnou testovaný kus byl vybaven osnovou German #4 (G4) umístěnou v druhé fokální rovině.

Obsah balení

Puškohled přišel v pevné černé papírové krabici s magneticky chráněným otevíráním a vnitřními papírovými vymezovači pohybu. V krabici byl zabalen puškohled, krytka čoček (misky na gumičce) a mikrovláknový hadřík. Návod v krabici nebyl, dostal jsem ho mimo krabici puškohledu, vytištěný na složených listech A4. Z hlediska „uživatelského zážitku“ mě to trochu zklamalo. Už dlouho jsem příznivcem „unboxingu“ jako odměny za nákup nového produktu. Na druhou stranu nutno uznat, že dodaný návod je úplný a psaný i pro laiky. Puškohled má příjemný povrch, na kterém nejsou vidět otisky prstů, a kromě drobných stop z vymezovače v krabici přišel zcela čistý.

Funkce

Podsvětlení je, klasicky u FOMEI, ovládané tlačítky za okulárem na straně oka střelce. Tlačítka reagují dobře, stisk je cítit i v taktických rukavicích. Cvakání tlačítek je slyšet, ale neměl jsem negativní zkušenost se zrazením zvěře. Podsvětlení je napájené běžně dostupnou knoflíkovou baterií CR2032, která je součástí balení.
Přiblížení v rozsahu 2-12x se ovládá otáčecím prvkem za okulárem oka. Otáčení klade přiměřený odpor, ale je cítit lehké tření kovu o kov a mechanika je slyšet. Točítko paralaxy je vlevo z pohledu střelce; horizontální i vertikální rektifikace záměrné osnovy probíhá v ¼ MOA (posun asi 0,7 cm na 100 m) a je chráněna krytkami. Samozřejmostí je dioptrická korekce.

S ohledem na to, že FOMEI označuje 2-12x50 FOREMAN jako univerzál, rozhodl jsem se jej osadit na kulobrok v ráži 12/76/308W. V průběhu instalace jsem ocenil, že tubus v kroužcích neklouzal, bylo tedy snazší správně srovnat kříž s osou zbraně. Nastřelení zbraně na střelnici probíhalo bez obtíží. Výšková i stranová korekce reagovaly očekávaně, tedy kolik jsem kliknul, tolik jsem našel v terči.
Osobně bych preferoval vyšší odpor točítek, která podle mého názoru klikají až příliš ochotně. Z hlediska volby MOA bych se rád přimluvil za české myslivce, kteří obvykle mají s MOA měřítkem problém a určitě by většímu komfortu běžného uživatele pomohlo nastavení v násobcích MRAD, nejlépe „1cm/100m“.

Srovnání puškohledů

Následující téměř dva měsíce jsem sestavu testoval, buď při lovu nebo v okolí domu za různých specifických podmínek. Porovnával jsem 2-12x50 FOREMAN s taktickým puškohledem Vortex DiamondBack 6-24x50 ve stejné cenové relaci a s více než dvakrát dražším Leica Visus 3-12x50. Všechna porovnání probíhala samozřejmě pouze v rozsahu zvětšení shodném pro všechny puškohledy, tedy 6-12x.
Z hlediska světelných podmínek testovaných „z obýváku“ jsem došel k dále uvedeným závěrům. FOMEI 2-12x50 FOREMAN se až na použití za velmi ostrého slunečního svitu blížil kvalitám výrazně dražšího puškohledu Leica. FOREMANu nedělalo dobře především protisvětlo při slunci nízko nad obzorem a za opravdu slunečného dne byla při maximálním zvětšení patrná chromatická aberace, tedy zkreslení lomů a barev. Za šera a v noci puškohled neoslepl a důstojně konkuroval dražšímu puškohledu Leica.

Průběh testování

V průběhu testování venku jsem se snažil puškohled vyzkoušet ve všech možných podmínkách, které mi moje domácí honitba poskytuje, a to včetně nočních lovů s nasazenou předsádkou nočního vidění.
Po asi měsíci používání jsem provedl ověřovací nástřel, přičemž vše bylo bez problémů – umístění zásahů odpovídalo předchozímu nastavení. Použití puškohledu jako naháňkového jsem úspěšně simuloval při lovu holubů s nastavením do minimálního zvětšení (2x). S nasazenou noční předsádkou a při lovu holubů jsem používal červený bod v různé úrovni intenzity osvitu. Osobně mě rozčilovalo, že bod nesvítí dokonale a není osvícený rovnoměrně celý. Nemělo to vliv na střelbu, ale podstatně to snižovalo uživatelský komfort.
Těsnost objektivu a ochranu proti mlžení jsem kontroloval zchlazením do teploty kolem nuly a následným vystavením pokojové teplotě. Podle očekávání se čočky zamlžily, ale pouze z vnější strany a zamlžení rychle ustoupilo. Průhled objektivem po odmlžení zůstal čirý.

Snažil som sa podľa doporučenia FOMEI nájsť uplatnenie puškohľadu nielen pri love, ale aj pri športovej streľbe. Na diaľkovú streľbu však puškohľad nieje vhodný, nemá taktické vežičky, a ani osnova nezodpovedá účelu. Na kondičnú alebo športovú streľbu sa podľa môjho názoru hodí z zväčšením 12x  osnovou G4 v druhej fokálnej rovine maximálne do vzdialenosti 100 metrov. Klasických poľovníckych pretekov som sa s puškohľadom bohužiaľ tento rok kvôli opatreniam proti COVID-19 nemohol zúčastniť. Umiestenie na športovú samonabíjaciu pušku som kvôli rozmerom a hmotnosti rovno odmietol.

Závěr

FOMEI doporučuje 2-12x50 FOREMAN jako univerzální puškohled pro různé disciplíny. Z mého pohledu však vidím puškohled spíš v kategorii mysliveckých univerzálů. Pokud tedy máte jednu kulovnici a používáte ji „na všechno“, pak ten jeden puškohled může s klidným svědomím být FOREMAN. Na naháňku sice bude sestava trochu těžší, ale máte možnost zvětšit až do 12x a „dosáhnout“ dál. Veškeré běžné denní i noční myslivecké úkoly s puškohledem zvládnete.
Puškohled po dobu mého testu udržel nástřel a ani není nijak výrazně povrchově poškozený, takže i z hlediska odolnosti je vše v pořádku.
Technické zpracování ovládacích prvků, tlačítek, rektifikace kříže, ovládání přiblížení je na průměrné úrovni. S osvícením záměrného bodu jsem ale spokojený nebyl.
Pokud bych se měl rozhodnout, zda bych si 2-12x50 FOREMAN pořídil, pak s ohledem na velmi dobré optické vlastnosti a prokázanou odolnost si ho právě na svém kulobroku dokážu představit.

Zpracováno na základě recenze v časopisu Myslivost, vydání 11/2020.
Súvisiace produkty
2-12x50 FOREMAN HTC PRO DX, puškohľad

Univerzálny puškohľad s zväčšením 2-12x, zámernou osnovou Duplex (DX), antireflex HTC, regulácia paralaxy a elektronickou reguláciou červeného bodu. Vhodný pre poľovníctvo aj športovú streľbu.

Novinka
Záruka 5 rokov
Kód: OY6292
€ 470,90
€ 392,42 bez DPH
Skladom v CZ
2-12x50 FOREMAN HTC PRO G4, puškohľad

Univerzálny puškohľad s zväčšením 2-12x, zámernou osnovou G4, antireflex HTC, regulácia paralaxy a elektronickou reguláciou červeného bodu. Vhodný pre poľovníctvo aj športovú streľbu.

Novinka
Záruka 5 rokov
Kód: OY6291
€ 470,90
€ 392,42 bez DPH
Skladom v CZ
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich používáním.