Zvoľte jazyk
Volajte: +421 244 450 339

S Janem Kaslem nejen o vysokorychlostní synchronizaci

17.12.2015

Spraviť praktický rozhovor s tak zamestnaným človekom, akým je Jan Kasl je naozaj dosť zložité...
Otázky posielate do Álp, a keď máte šťastie, dostanete odpovede z úplne inej časti sveta a korektúry v Čechách len vynimočne. Ale podarilo sa.

Image 1

Honzo, jak se ti daří, na čem momentálně pracuješ?

Daří se mi skvěle. V současné době pracuji na katalogu firmy Ghost bikes product 2016. Právě jsem se vrátil z rakouského Erzbergu, kde
jsem s naším úspěšným bikerem Tomášem Sla- víkem fotil nová kola v rámci katalogu. Jedná se o unikátní místo, kde se pořádají závody motorek Enduro do vrchu. Jedná se o stále fungující lom, který se jednou za rok uzavře pro tyhle
závody. Startuje tam několik stovek strojů, ale do cíle dorazí pouhý zlomek závodníků. I když mě po celou dobu focení katalogu pronásleduje mlha, déšť a sníh, snažím se nepřízeň počasí obrátit v náš prospěch a fotky dostávají úplně nový rozměr a zajímavou atmosféru.

Image 2

Testoval jsi při fotografování kol v Rakousku nové odpalovače Fomei HSS. Jak to dopadlo?

Již dlouho používám různé odpalovače, díky kterým jsem schopný svítit a zachycovat akci časy kratšími, než je 1/250 s. Stálo mě to hodně úsilí při programování odpalovačů stylem pokus/omyl. Neexistuje návod, jak nastavit odpalovač, protože je to vždy souhra tří atributů, tělo fotoaparátu, blesk a odpalovač. I když jsem dosahoval skvělých výsledků, nikdy se mi nepodařilo vykrýt celý záběr stejnou intenzitou světla. V minulosti jsem sklidil spoustu posměchu od ostatních fotografů za to, že jsem fotografoval otočeným tělem aparátu spouští k zemi. Většinou komponuji záběr do horní části políčka. A toto byl jediný způsob, jak dosáhnout světlejší části v horní polovině. A proto jsem byl příjemně překvapen, že odpalovače Fomei HSS vykryly celé políčko stejným osvětlením jen po zasunutí vysílače do kolejničky fotoaparátu.

Proč rád používáš vysokorychlostní synchronizaci?
Jelikož se specializuji na focení akčních sportů, často se dostávám do situace, kdy svítím akci za denního světla. Jen díky HSS jsem schopný dokonale zmrazit pohyb a pořídit tak ostrou fotografii při použití záblesku.

Image 3

Jaké fotografické projekty tě čekají v blízké budoucnosti?
Nedávno jsem si pořídil podvodní housing a začal se více věnovat vodním sportům, mám v plánu i přes zimu tuto svou nově nalezenou vášeň rozšiřovat. Vodní housing je voděodolný kryt na fotoaparát s výměnnými porty na jednotlivé objektivy. A plánuji několik dobrodružných cest na sever, do Skandinávie a dál. V brzké době mě čeká Arctic Surfing. Dále bych se rád ponořil do objevování kořenů kajaku. Čeká mě projekt v Grónsku, kam se vydám po stopách starých Inuitů a společně s Vavřincem Hradilkem se pokusíme najít kořeny kayakingu.

Image 4

Co bys poradil začínajícím fotografům?
Foťte to, co vás baví, čemu rozumíte, a snažte se v tom být nejlepší!

Díky za rozhovor, ať se daří!

Image 5

JAN KASL
Jeho vášeň pro akční sporty spojená s fotografováním ho přivedla do světa profesionálních sportovců, úchvatných představení, inspirativních lidí a úžasných míst po celém světě.
Je velmi hrdý na to, že se stal součástí rodin Nikon, Red Bull a Vans, které mu nabízí úžasné příležitosti progresivního rozvoje.

Image 6

Jakou techniku používá Jan Kasl
Fotoaparáty: Nikon D4, Nikon D810
Objektivy: Nikkor 16 mm/f2,8, 14-24/f2,8, 50/f1,4, 24-70/2,8, 70-200/f2,8, Lensbaby
Blesky: Tři bateriové blesky Fomei S600DC