Jak začít fotit doma I.

02.01.2019

I. díl - levný ateliér

Jak na domácí ateliér a neutratit desetitisíce? Ukážeme si, že fotit krásné studiové fotografie můžete i s vybavením, které lze pořídit do 5 000 Kč.     

Článek by měl sloužit začínajícím studiovým fotografům a všem, kteří by chtěli začít a učit se studiovým světlem.

Image 0

Každý den zaplavují sociální sítě a internet tisíce krásných fotografií z celého světa. Krásně nasvícené fotografie, které často vyvolají otázku „Jak to udělal?“, nebo „Čím to svítil?“. Často z celé úvahy vzejde vize drahého ateliéru a fototechniky. Musí to tak ale být? Rád bych se dnes zaměřil na to, jak neutratit desetitisíce za studiovou techniku, ale přesto moci v pohodlí domova začít fotit krásné fotografie.

Drahý ateliér do začátku rozhodně není cesta. Důležité je naučit se se světlem. Poznat jeho šíření, chování v prostředí, kde chcete fotit a naučit se ho směrovat, aby fotografie vypadala, jak opravdu chcete.

Pro tento účel pro Vás máme základní hobby set blesků STUDIO MINI, Terronic. Cenově vychází do 4 000 Kč a máte vyřešené rovnou dva blesky. Kit v žádném případě není profesionální, postačí však základním účelům.

Detail produktu
Image 1

Skládá se ze dvou zábleskových hlav o výkonu 45Ws, dvou stojanů a se dvěma deštníky můžete změkčovat světlo, aby vaše portréty vypadaly k světu. Celý set můžete pohodlně sbalit do lehké tašky a uskladnit.

Image 4Proč blesk? Zábleskové hlavy nám dovolí fotit na vysoké clonové číslo, nízké ISO a rychlost závěrky 1//125 – 1/200 podle značky fotoaparátu, na který fotíme. Díky zmíněným vlastnostem můžeme pohodlně odclonit okolní světlo a mít na fotografii objekt osvícený čistě jen zábleskem.

K odpalování STUDIO MINI potřebujeme také jiný záblesk, který zachytí světlocitlivé buňky na zábleskových žárovkách. K tomuto účelu může posloužit vestavený blesk fotoaparátu, nebo tento externí blesk. Důležité je mít tento odpalovací záblesk ve viditelném dosahu zábleskových žárovek STUDIO MINI.  Pro začátek je důležité zdůraznit, že výkon zábleskových žárovek nelze měnit jinak, než změnou jejich vzdálenosti od objektu, či úbytkem výkonu při difúzi, tedy změkčování skrze různé látky apod.

Image 7

Věřím, že ani Vaše začínající studio se bez odrazné desky neobejde. Výhoda odrazných desek 5v1 je množství možností odrážení světla. Zlatá plocha pro teplý odstín pleťové barvy, stříbrná pro ostřejší světlo, černá pro zdůraznění stínů, bílá pro měkký odraz světla a jeho rozprostření po scéně, či objektu a nakonec transparentní bílá, od které nemusíte odrážet, ale můžete mířit blesk skrze ni a tím docílit měkkého světla podle plochy, kterou osvítíte.

Nyní máme vše, co momentálně k focení potřebujeme a můžeme začít. Pro začátek doporučuji používat jen jedno ze světel a testovat ho z různých stran a vzdáleností. Také je skvělé vyzkoušet si různé úhly svícení shora a zespod. Proč také nezkusit odrazit světlo od bílé desky, nebo stěny, tak docílíme měkkého světla. Vyzkoušet si rozdíl s deštníkem a bez deštníku. Zkusit svítit skrze deštník nebo odrážet od něj. Získáte tím perfektní představu o tom, jak se světlo v různých nastaveních chová. I když už přibližně vím, jak bude nasvětlení vypadat ještě před focením, nastavuji si vždy nejdříve jeden blesk a poté zapínám druhý na doplnění. Udělá Vám to ve svícení pořádek a nemusíte pak laborovat nad otázkou „Kde se mi tam bere tenhle stín?“, a podobně.

Jak nastavíme fotoaparát? Aby set měl smysl, dost zásadní je používat ISO 100, jinak budeme ztrácet kvalitu fotografie, kvůli které jsme si záblesky pořizovali. Vzhledem k výkonu blesku nemůžeme používat nízké clony, nejspíš se tedy odrazíme od clonového čísla f/8, které budeme snižovat, nebo zvyšovat podle vzdálenosti světla. Rychlost závěrky na takové focení bude stačit 1/125 s. Ať už odpalujeme blesky odpalovačem TR-1IR, nebo vestavěným bleskem ve fotoaparátu, tato rychlost závěrky bude funkční.

Zde udávám jako příklad užití jednoho ze záblesků v kombinaci s odraznou deskou.

Image 2

Jedno světlo namířené do bílé plochy odrazné desky, která je umístěna na okně. Použil jsem transparentní bílou, protože neprůhledná odrážela více světla, než jsem potřeboval. Takto jsem docílil částečného propuštění světla skrz a žádaného úbytku výkonu. Fotografie byla vyfocena na ISO 100, clonu f/8 a rychlost závěrky 1/200 s.

Image 3

Nyní se můžeme podívat na příklad užití dvou blesků i s deštníky.

Image 5

V jednoduchosti je krása. Na fotoaparátu bylo použito stejné nastavení, jako u fotky minulé.
ISO 100, clona f/8, rychlost závěrky 1/200 s. Hlavní světlo tvoří blesk s deštníkem shora. Druhý, který je umístěný znatelně dál, prosvětluje zespod stíny pod bradou a důležité je si všimnout odrazné desky, umístěné vedle modelky. Takto může vzniknout velmi jemná a oku příjemná fotografie v pohodlí Vašeho domova.

Image 6

Doufám, že tento článek posloužil svému účelu a inspiroval nové, začínající, či ostýchavé fotografy k posunu na novou úroveň zábavy a tvorby.

Detail produktu